Pierwszy fotelik samochodowy

Fotelik samochodowy, to obok wózka najważniejszy zakup dla noworodka.

Przed kupnem należy zwrócić uwagę na wiele spraw, od których zależy bezpieczeństwo naszej pociechy.

1. Powinniśmy sprawdzić wyniki fotelików w testach zderzeniowych (crash test). Testy przeprowadzane są przez niezależne organizacje, np. ADAC, które oceniają foteliki samochodowe w skali od 1 do 5. 
 
2. Foteliki dla niemowląt to grupa fotelików 0+ ( od urodzenia do 13 kg), montujemy je zawsze tyłem w kierunku jazdy. Foteliki dla niemowląt są odpowiednio ukształtowane. Dziecko przebywa w nich w pozycji leżącej. Według lekarzy to     najbezpieczniejsze ułożenie.
 
3. Przed kupnem dobrze jest sprawdzić, czy fotelik da się zamontować w naszym samochodzie. Są dwa rodzaje montażu fotelika samochodowego: za pomocą pasów oraz za pomocą bazy ISOFIX. Baza to dodatkowy koszt, ale jest to bardzo wygodny sposób na wpinanie i wypinanie fotelika.
 
4. Pasy barkowe powinny posiadać otuliny, dzięki którym  nie będą się wrzynać w ramiona dziecka oraz nie będą się zsuwać. Warto sprawdzić także długość  szelek , aby zapiąć dziecko nawet w kombinezonie zimowym.
 
5. W większości fotelików znajduje się wkładka dla noworodków.  Dzięki niej noworodek jest stabilniej przymocowany  w foteliku , a także  stanowi ochronę dla główki.
 
6. Dodatkowym atutem fotelika jest zdejmowana tapicerka, którą łatwo można wyczyścić i uprać. Przydatny jest także daszek, który chroni maluszka przed słońcem i nagrzaniem.
 
7. Bardzo wygodna jest opcja, kiedy nasz fotelik możemy wpiąć do naszego stelaża wózka.
 
8. Nie zaleca się kupowania fotelików używanych. Wówczas  nie wiadomo, czy fotelik nie uczestniczył w wypadku. Na zewnątrz może wyglądać idealnie, ale w środku mogą być pęknięcia, które w przyszłości mogą stanowić o bezpieczeństwie naszego dziecka. Dlatego fotelik, który uczestniczył w wypadku powinien być wyrzucony.
 
Fotelik wymieniamy  na większy,  gdy główka dziecka wystaje znad górnej części  albo nóżki są na tyle długie, że wystają z fotelika.
powrót do listy