Pierwszy wózek dla dziecka

Wybór pierwszego wózka to jedna z ważniejszych decyzji młodych Rodziców dotyczących wyprawki, głównie ze względu na to, że jest on często najdroższym elementem dziecięcego ekwipunku.

Przyszli Rodzice spędzają sporo czasu na poszukiwaniach tego idealnego wózka. A zatem na co należy zwrócić uwagę przy wyborze wózka z setek różnych wózków?

1. Wózek głęboki i spacerowy
Pierwszy pojazd dla niemowlaka to wózek głęboki, posiadający gondolę (kształtem przypominającą kołyskę z budką). Dziecko może w niej leżeć całkowicie na płasko, choć w niektórych modelach można ułożyć je w pozycji półsiedzącej lub siedzącej (dno gondoli jest regulowane). W wózku głębokim niemowlę będzie jeździć do ok. 6 miesiąca życia. Gdy nasz maluch potrafi już samodzielnie siedzieć, zamieniamy wózek głęboki na spacerówkę. W przypadku spacerówki ważne jest, aby można ją było wpinać w stelaż wózka w obydwie strony, czyli dziecko może patrzeć na nas lub możemy je odwrócić plecami do siebie. Warto również zwrócić uwagę, czy oparcie można opuścić na płasko, gdy nasz maluszek zaśnie.

2 w 1
W ten sam stelaż wózka można wpiąć gondolę i spacerówkę. Ważne jest, aby spacerówka mogła być wpinana w stelaż wózka w obydwie strony, czyli dziecko może patrzeć na nas lub możemy je odwrócić plecami do siebie.

3 w 1
W ten sam stelaż można wpiąć gondolę, spacerówkę i fotelik samochodowy. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdy niemowlę zaśnie w samochodzie podczas jazdy, nie musimy go wyciągać z fotelika i przekładać do gondoli. Wystarczy wpiąć fotelik w stelaż wózka.

2. Jakie koła w wózku? Czyli po jakim terenie będziemy jeździć?
Koła pompowane - stanowią dodatkową amortyzację, a więc zabezpieczają dziecko przed wstrząsami i wpływają na komfort jazdy. Koła pompowane są kołami bardzo cichymi. Doskonale sprawdzają się na każdej powierzchni, zarówno na prostej drodze, jak i w lesie, na plaży czy w górach. Minusem jest fakt, że mogą się przebić, jednak dzieje się to niezwykle rzadko.

Koła piankowe – minusem jest brak amortyzacji, oraz to, ze się wycierają, plusem jest mniejsza waga wózka. Koła piankowe to tzw. koła bezobsługowe. Nie mają dętki, więc nie złapiemy gumy. Polecane raczej na powierzchnie proste.

Koła gumowe - są  alternatywą dla kół piankowych i pompowanych. Są bez dętek, ale z komorami powietrznymi w środku, tzw. bąbolada , które mają delikatne właściwości amortyzujące.

Koła plastikowe –  niezależnie od wielkości – praktycznie nie amortyzują drgań. Z pewnością nie da się ich przebić, jednak sprawdzają się jedynie na płaskiej, jednolitej nawierzchni.

Koła skrętne czy stałe? - Skrętne koła ułatwiają wykonywanie manewrów wózkiem. Większość wózków ze skrętnymi kołami posiada możliwość blokowania kół jazdy na wprost , która przyda się podczas jazdy po trudnym terenie. Wózek będzie pewniej się prowadził. Wózki tradycyjne nie posiadają skrętnych kół, więc lepiej pokonują przeszkody terenowe, ale właściwie przed każdym skrętem będziemy musieli wózek podnosić.

3. Model czterokołowy czy trzykołowy?
Trójkołowce - są zwrotne, podobnie jak czterokołowce ze zwrotnymi przednimi kołami. Po złożeniu trójkołowce zajmują mniej miejsca niż tradycyjne wózki i są też lżejsze. Wózki trójkołowe są bardzo popularne wśród rodziców uprawiających sport. Dużym minusem są niestety problemy ze stabilnością. Wsiadanie z nim do autobusu czy jazda po „szynach” zamontowanych na schodach jest kłopotliwa. A zatem musimy wybrać : stabilność kontra waga…. My stawiamy na stabilność.

4. Pora roku, w którym urodzi się dziecko
Jeśli termin porodu przypada w porze jesienno - zimowej gondola powinna być dość obszerna, aby pomieścić do niej niemowlę z kombinezonem i kocykiem. Według nas minimum to 75 cm.

5. Producent wózków
Warto zwrócić uwagę, od kiedy dany producent jest na rynku, oraz , czy wózek jest produkcji europejskiej. Co roku wiele nowych firm pojawia się na rynku , a także wiele z niego znika . Warto zainwestować trochę więcej , ale w markę z tradycją, i mieć pewność , że po miesiącu nic nam nie odpadnie, nie będzie skrzypiało. A w razie reklamacji w przyszłości zostaniemy obsłużeni profesjonalnie , a na czas naprawy dostaniemy wózek zastępczy.

6. Materiał obiciowy
Dobrze jeśli ma on filtry UV (najlepiej 50), które będą chronić maleństwo przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Materiał powinien się łatwo zdejmować do prania lub łatwo czyścić . Bardzo praktyczna jest wentylacja w dnie gondolki , która doskonale się sprawdza podczas upałów nie narażając maluszka na zbytnie pocenie się.

7. Waga , stabilność, bezpieczeństwo.
Powszechna jest opinia, że wózek powinien być lekki. Jednak nie może być za lekki, bo mniejszy ciężar oznacza także mniejszą stabilność. A to już może być niebezpieczne. Dobrze jest sprawdzić stabilność boczną. Należy podejść do wózka z boku, odblokować przednie kółko i nacisnąć silnie z boku i pośrodku na boczną część stelaża. Podejście z boku i naciśnięcie na boczną część gondoli pokaże, jaka jest stabilność boczna i czy dany typ nie ma przypadkiem tendencji do przewracania się. Test ten trzeba wykonać zarówno dla wózka spacerowego jak i głębokiego, niezależnie czy jest on trój- czy czterokołowy.

8. Wyposażenie dodatkowe
Zawarte w cenie wózka uatrakcyjniają zakup i przyczyniają się do mniejszych późniejszych kosztów. Potrzebnych akcesoriów jest naprawdę dużo, min.: okrycie na nóżki, moskitiera i osłona przeciwsłoneczna ( w niektórych wózkach jest to wbudowane w budkę, co jest bardzo przydatne, bo nigdy nie zapomnimy), folia przeciwdeszczowa, torba na przybory.

9. Nowy czy używany?
Wózek to jeden z większych wydatków, które czekają przyszłych rodziców. Za używanym wózkiem przemawia na pewno cena. Jednak kupując wózek używany ryzykujemy więcej niż przy nowym. Nigdy nie wiemy, w jakim faktycznym stanie będzie wózek. Pierwszy właściciel może przemilczeć niektóre uszkodzenia, których nie widać na pierwszy rzut oka. Trzeba też pamiętać, że mało kto sprzedaje wózek po kilku miesiącach używania, więc to, co najczęściej możemy kupić na rynku wtórnym to kilkuletnie modele – ma to swoje wady, bo takie wózki nie mają wszystkich tych udogodnień, które obecne są w najnowszych egzemplarzach. Poza tym nie mamy już gwarancji, która jest bardzo istotna w przypadku tak ważnego pojazdu ☺

10. Inne przydatne informacje:
Hamulec – najlepiej blokujący oba koła jednocześnie, wózek z zablokowanym hamulcem nie powinien poruszyć się do przodu, jeśli masz taką możliwość sprawdź jego działanie na pochyłym podłożu

Cicho składana budka z możliwością wentylacji w czasie upału i na tyle duża by chroniła od wiatru. Niewątpliwą wygodą jest ukryta osłona przeciwsłoneczna i moskitiera w budce, dostępna w niektórych wózkach.

Regulowana wysokość rączki – bardzo przydatna, gdy rodzice i inni opiekunowie zajmujący się dzieckiem różnią się wzrostem

Kosz na zakupy -  Powinien być pakowny, duży i przede wszystkim bezpieczny.

powrót do listy